+612 9045 4394
 
CHECKOUT
$7.95 Delivery per order to Australia and New Zealand
100% Australian owned
Over a hundred thousand in-stock titles ready to ship
Atdheu I Tjetrit - Shpend Sollaku No

Paperback Published: 12th August 2011
ISBN: 9781463406790
Number Of Pages: 168

Other Formats

Share This Book:
Language: Albanian
Ships in 10 to 15 business days

Earn 55 Qantas Points
on this Book

Shpend Sollaku Noe eshte nje poet i madh qe ka pasur si qellim daljen e poezise nga akademite, nga aristokracite letrare, nga ambientet mondane. Poet nga nevoja, gazetar per domosdoshmeri historike, profesor e njeri i letrave rritur ne underground, politikan i lindur, martir i lirise te shtypur. I paisur me nje pergatitje solide kulturale, letrare, filologjike e muzikale, po aq sa edhe shkencore ne sensin enciklopedik, poliglot, karaktert i guximshem, kurioz nga instikti, inteligjenze akute, mendje shume te kujdesshme per te ardhmen qofte letrare, filosofike o qofte politiko-sociale, Shpend Sollaku Noe eshte personalitet shume kompleks dhe eshte i paisur me nje ngarkese te ngjeshur humane. Lirika e tij eshte aktuale, incizive, kafshuese, mallengjyese, e vuajtur, gervishtese, magjepsese. Ky liber fenomenal eshte deshmi qe poezia eshte akoma gjalle.

Libri "Atdheu i tjetrit"- Antologji Poetike eshte perceptuar ne pese seksione: "Sfinksi-Mezat e kalter" e "Telegram prej varrezes"(poezi), "Mare Nostrum," "Murus Noster," "Check up Homerit" e "Barkode" (poema). Pjeset "Sfinksi-Mezat e kalter" e "Telegram prej varrezes" risjellin poezi nga librat "Sfinksi," "Mbreteria e gjerave te ndaluara," "Te duartrokasesh Kaligulen" dhe "Telegram prej varrezes."

"Atdheu i tjetrit" i Shpend Sollaku Noe-se, si te gjithe librat e tij, eshte nje palester ku "celulat gri" puaretiane sterviten, djersijne e lodhen. C'do varg duhet menduar. Jo per veshtiresine per ta perceptuar- stili i Noe-se eshte nga me te thjeshtet, sepse e verteta eshte thjeshtesi- jo, por per vleren e brendshme. Per mesazhin qe ofron. Per emocionet qe sjell. Muza e tij nuk eshte nje dinstiktiv, nje cohe e lehte qe ta veje ne pah mes miqve apo ne vende publike, por nje grusht brenda nje dorashke te kadifejte qe te c'orienton e ben te reflektoje edhe njeriun me te papervoje.

ISBN: 9781463406790
ISBN-10: 1463406797
Audience: General
Format: Paperback
Language: Albanian
Number Of Pages: 168
Published: 12th August 2011
Country of Publication: US
Dimensions (cm): 22.86 x 15.88  x 1.27
Weight (kg): 0.25

Earn 55 Qantas Points
on this Book

This product is categorised by